'העתק/הדבק' – בעיה או הזדמנות?

באחת מיחידות ההוראה שעסקתי בהן השנה ביקשתי מהתלמידים להעלות על הכתב את מחשבותיהם בנושא 'מהי התנדבות?'. המשימה ניתנה אחרי שעסקנו מעט בנושא והתלמידים קראו על צורות שונות של התנדבות.

לצורך מילוי המשימה היו תלמידים שעשו את מה שהם רגילים לעשות כשהם רוצים לדעת משהו. הם פשוט כתבו בגוגל 'מהי התנדבות', מצאו את המילים שיוצרות תשובה הולמת ועשו "העתק-הדבק" כתשובה ובזה סיימו את תפקידם.

אני המורה, בחושיי המפותחים כבר זיהיתי שלא מדובר במילים של התלמיד. רגע… אלו המילים גם של תלמידים אחרים. מה, הייתכן שהם העתיקו?

אוי! שוד ושבר, אלו המילים של ויקיפדיה, והרי אמרתי להם מאות פעמים שלא מעתיקים מוויקיפדיה!

אני מזמין אתכם לעצור, לחשוב רגע בהיגיון ולפרוט את פעולותיו של התלמיד.

 • התלמיד קיבל מטלה וקרא אותה.
 • על מנת לפתור אותה הוא השתמש בכלי המידע הזמין שיש ברשותו.
 • קרא ברפרוף (או שבתשומת לב) את מקורות המידע שמצא.
 • איתר את המקור שנראה לו המתאים ביותר.
 • זיהה את המילים הנכונות להגדרה.
 • העתיק את המילים הנבחרות למרחב המשימה.
 • סימן לעצמו שהמשימה הושלמה.

אז מה פה לא בסדר? האם באמת התלמיד יכול היה לנסח את התשובה במילים טובותScreenshot 2015-06-01 03.03.39 יותר מהבחירה של עורך הערך בוויקיפדיה?! הרי התלמיד הבין את המשימה, חשב עליה, מצא דרך לפתרון, איתר את המידע הנחוץ וכתב את התשובה. לדעתי, התלמיד כאן ראוי להערכה ולטפיחה על האוריינות הדיגיטלית שהוא פיתח בשיעורים שלי.

לא סתם העליתי את השאלה הזאת שמונחת לפתחנו לא רק בשיעורי עברית כמורים אלא גם כסטודנטים בהשתלמויות או אפילו בתארים. ידידתי הפדגוגית טובה שמר הפנית את תשומת לבי לכתבה העתק / הדבק: האינטרנט הרג את הסופר של יובל דרור מ"הארץ" שמביא סיפור על סופרת שזכתה להכרה בגרמניה על ספרה, אך התברר, שחלקים נרחבים ממנו מועתקים מספרים וממקורות מידע אחרים. "לדבריה, עצם פעולת ההעתקה אינה בעייתית כלל: "אין דבר כזה ‘טקסט מקורי'. כל מה שיש הוא אותנטיות", אמרה, והוסיפה שבכתיבתה היא נוהגת להשתמש בכל דבר שעוזר לה לקבל השראה – גם אם זה כולל העתקה והדבקה של טקסטים שנכתבו על ידי כותבים אחרים". המאמר קובע גם כי כל המידע באינטרנט הוא עותק של עותק שהועתק מעותק אחר, לכן תוצר הדבקה של עותקים בסדר ובאופן שאני בוחר הוא בהחלט יכול להיחשב כתוצר המחשבה האותנטית שלי.

רציתי לשתף אתכם כאן בתובנה שקיבלתי גם בעקבות צפייה בהרצאתה הקצרה של Diana Laufenberg: How to learn? From mistakes.

לפני כמה דורות תלמידים היו באים לבית הספר כי רק שם היה מצוי המידע. בדורות לאחר בכן באו לבית הספר כי שם היו מצויים הספרים שהכילו את המידע וגם האנשים שידעו לתווך את המידע. היום המידע נגיש ומונגש לכל החפץ בו ונמצא בין האצבעות של כל ינוקא.
אם בית הספר היום לא ישכיל להבין שהתפקיד שלו הוא לא להקנות מידע לתלמידים, אלא כיצד להשתמש במידע – הוא באמת יפסיק להיות רלוונטי.

תלמיד שנדרש למידע ויודע לאתר אותו בנקל בכלי החיפוש שיש לו בטלפון הוא צריך לקבל מאתנו המורים צל"ש, אך מיד גם את ההדרכה מה לעשות עם המידע שמצא, לדעת לאפיין אותו מבחינת המהימנות שלו, לדעת לתקף אותו על ידי מקורות נוספים, לדעת לאזכר אותו נכון בתוך תהליך הכתיבה שלו וכמובן לדעת להגן עליו ועל המטרה שבשמה הוא השתמש בו בכתיבה שלו.

איך עושים זאת?

אני חושב, שהכול מתחיל מהגדרת המשימה, המטרה שלה ומכך גם נגזר ניסוח המטלה לתלמיד.
הייתי מציע לתלמיד כמה קישורים למקורות מידע המגדירים מהי התנדבות, מבקש ממנו להעתיק את ההגדרה מהמקור שהוא בחר כטוב מבין המקורות, להסביר מדוע בחר דווקא בהגדרה הזאת וכיצד המקורות שראינו בטרם המשימה מתאימים להגדרה שבחר להעתיק.

משימה כזאת מאתגרת את התלמיד ברמת חשיבה גבוהה יותר מרמת החשיבה שהוא פעל בתרחיש שהזכרתי בתחילת דבריי. הוא נדרש לקרוא כמה מקורות מידע מהימנים שאני בחרתי שהוא יכיר, נדרש לבחור ולבצע התאמה למקורות שהוא כבר הכיר. זהו מצב בו התלמיד נחשב לבעלים של תוצר הכתיבה שאיננה יכולה להיות משותפת לתלמידים נוספים (אלא אם הגדרתי זאת כתוצר שיתופי).

ומה לגבי שימוש בוויקיפדיה?  האם אכן מדובר במקור מהימן?

לתשובה מדעית בעניין אני מזמין אתכם לקרוא את המאמר ויקיפדיה בשירות החינוך: המורים בעד האנציקלופדיה החברתית גם הוא מעיתון "הארץ" (31/5/15)

אשמח מאוד לקרוא את דעותיכם בנושא ואולי גם דוגמאות לשימוש במשימות הדורשות אוריינות דיגיטלית.

מודעות פרסומת

9 מחשבות על “'העתק/הדבק' – בעיה או הזדמנות?

  1. שאלת יסוד מאתגרת (כדרכך בקודש).
   המשימה הזאת היא אחת מתוך מכלול משימות שונות ביחידת לימוד על ההתנדבות. אני מניח שהשאלה שלך היא גדולה יותר כמו למה שהתלמידים ירצו לקחת חלק ביחידת הלימוד הזאת. אם המורה כבר ענה לשאלה הגדולה הזאת הוא כבר ענה לשאלת הצורך במשימה הספציפית הזאת.
   אני מניח שביחידת הלימוד הספציפית הזאת התלמידים עוסקים בנושא רלוונטי להם והוא גם מספק להם הזדמנויות לחוויות מתחום ההתנדבות.

 1. שלום יניב, המאמר שכתבת בהחלט מעורר מחשבה ועניין. לכאורה, האינטרנט הוא אוסף של מידע מועתק בצורות שונות, ולכאורה ייתכן שמבחינה משפטית אין כאן בעיה של פלגיאריזם.
  אבל יש כאן סוג מסוים של "ניוון הבעתי". מסכימה איתך שאיתור מידע באינטרנט ואיסופו ("העתקתו") הם בהחלט מיומנויות דיגיטליות ראויות, אולם בשל כך נוצר גם "ניוון הבעתי" – חוסר יכולת להביע ולנסח בעצמך את הדברים. לצערי, אני נחשפת לכך מדי יום כאשר אני מלמדת את מקצועות ההבעה השונים באקדמיה (בכתיבת עבודות, חיבורים וכד').
  אין לי פתרון. הנושא מצריך חשיבה מעמיקה (ויישום) של משרד החינוך. אגב, אתמול שודרה כתבה על כך (או נושאים משיקים) בערוץ 2 (של מירי נבו).

  1. רות שלום,
   תודה על התגובה שלך והיא בהחלט במקומה.
   צריך לשים לב מה המטרה של המשימה. במקרה הזה המטרה היא שהתלמיד יברר מהי התנדבות. שימי לב לפתרון המוצע על ידי במאמר. גם בתוך המידע שהתלמיד נדרש אליו הוא צריך להביע את עמדתו על המקור אותו בחר וכן לתמוך בבחירה זאת ע"י קישור למקורות שהוא נפגש אתם עוד קודם המשימה הזאת. ייתכן שאת ההגדרה להתנדבות הוא לא יצר מתוך אוצר המילים שלו (למה שיעשה זאת?), אבל את הביסוס לבחירה הוא כבר יצר מעצמו.

   אני פחות מסכים עם האמירה שהדבר מצריך מחשבה מעמיקה של משרד החינוך. אמירה כזאת עלולה להסיר מהמורים שעובדים בשטח מול התלמידים שלהם את האחריות למחשבה מהי למידה וכיצד על כל מורה לאפשר אותה לתלמידיו.

 2. הבעיה העיקרית שאני חווה עם העתק/הדבק הוא הקושי הגדול שלי להבחין בין תלמידים שקראו את הכתוב, הבינו אותו, ובחרו מסיבות שלהם לא לנסח אותו מחדש לבין אלו שזיהו על ידי רפרוף שהאמור רלוונטי לצרכיהם והעתיקו והדביקו בלי להבין דבר. קשה מאוד לשכתב (שלא לומר לסכם) כראוי בלי להבין מה אנחנו קוראים, וכאשר מסכימים לקבל הדבקות אין אפשרות לברור בין שני המצבים. מצא חן בענייני הפתרון השני שנתת בו צריכים לבחור בין מספר מקורות מידע ולהצדיק בחירה באחד מהם.

  1. קרן, תודה רבה על התגובה.
   הקושי שאותו את מתארת הוא הסיבה שכתבתי את הרשומה הזאת. אני מניח שכל המורים מתקשים בדרכים למצוא פתרון לקושי הזה. לא מעט מורים מדווחים שהפתרון לקושי הוא הורדת ציון על העתקה וזה מה שגרם לי לחשוב שוב ולנסות למצוא פתרון ראוי ומצאתי אותו בצורת ניסוח נכון של המשימה והוספת נדבך נוסף שהוא הגורם לחשיבה.
   אשמח מאוד לשמוע פתרונות נוספים של מורים.

 3. יניב, אשמח לקרוא דעתך מה בעצם ההבדל בין תלמיד בשנת 2016 שמעתיק מויקיפדיה ואתה טוען שהתלמיד צלח את המשימה, לבין תלמיד בשנת 1986 שמעתיק מבריטניקה לנוער או כל אנציקלופדיה אחרת ונתפס כפלגיאטור?

  1. הי ערן,
   נחמד היה לי להיזכר במאמר הזה שכתבתי זה מכבר.
   לשאלתך, ההבדל נעוץ באנרגיה שנדרשה מהתלמיד בחיפוש אחר תשובה. אם השנת 86 התלמיד היה משרך דרכו לספריה (כמוני) על מנת להעתיק את הערך שהמורה בקשה והיא קוותה שעל הדרך אני אתקל בספרים נוספים או בספרנית עם חיוך שתגרום לי לקחת ספר הביתה, התלמיד של שנת 2016 נדרש להקיש את מילת החיפוש בסלולרי או במחשב הזמין הראשון שנמצא מולו והנה הוא מעתיק את התשובה.
   התלמיד משנת 1986 הולך ישירות למקור מהימן. המיומנות היחידה שנדרשה ממנו היא הדפדוף הנכון ע"פ א-ב ומציאת התשובה המהינה ביותר, ואילו תלמיד ב2016 יקבל בחיפוש שלו אינסוף מידע, והמיומנות שיהיה עליו ללמוד להפעיל היא שיקול הדעת בחירת הערך האמין והנכון ביותר.
   המיומנות הנדרשת היום היא מיומנות מסדר חשיבה גבוה יותר.
   שים לב כי במאמר הזכרתי את החשיבות הרבה להוראות הפעילות שלא תשארנה בידי התלמיד רק את העתקת הערך, אלא יש לשלב בהוראות גם מיומנות של תיקוף התשובה ונימוק.
   יניב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s