תהליך הוראת סקירה ספרותית באמצעים דיגיטליים

בשנים האחרונות נכנס לחיי המורים לעברית בבתי הספר נושא חדש/ישן: סקירה ספרותית או בשמו הנוסף מיזוג טקסטים. הנושא ישן מכיוון שמיומנות המיזוג תמיד הייתה קיימת בהוראת השפה. החידוש בנושא היה הכנסתו אחר כבוד לבחינת הבגרות בכיתה יא. בשלב זה אנו, המורים, נערכנו מחדש להוראת המיזוג והשבחת תהליך ההוראה על מנת להגיע להצלחה מרבית בבחינת הבגרות.

גם למשימה זאת חיפשתי כלים דיגיטליים שיכולים לתת לי מענה גם בהוראה, גם בתהליך החשוב שיעברו התלמידים וגם בדיאלוג עם התלמיד היוצר עד לשלב פרסומו של תוצר המיזוג. הפעם בחרתי לרכז את העבודה בסביבת Google Classroom – מערכת ניהול למידה של גוגל שמאפשרת ריכוז זרם למידה באמצעות Google Drive.

תהליך הלמידה/הוראה מתמקד במיומנויות שהתלמיד רוכש אותן במשך כל שנות לימודיו בבית הספר, ובמשימה זאת כולן באות לידי ביטוי בעבודה משותפת: הבנת המשימה, תכנון הכתיבה, השמטה, הכללה והבנייה מחדש באמצעות פועלי הבעה ואזכור מקורות המידע.

שלבי העבודה

הבנת השאלה

 1. הבנת המשימה
  תחילת העיסוק שלנו בשאלת הסקירה הוקדשה להבנת המשימה. שמתי לב שלא מעט תלמידים כותבים טקסטים בנושאים אחרים מאלה שהוגדרו במשימה או שהטקסט שלהם לא לכיד ולהם משוטטים ברעיונות שהמשימה לא כיוונה אליהם.
  זאת הסיבה שבחרתי לעסוק תחילה בהבנת המשימה ובמטרה לוודא שהתלמיד קורא את כל המשימה ומצליח להגדיר לעצמו את מרכיביה.
  לטובת העניין איגדתי שבע משימות מיזוג מבחינות הבגרות האחרונות ושאלתי את אותן השאלות על כל משימה, כשהשאלות מובילות בסופו של דבר לחשיבה על התבחינים הנדרשים ועל מבנה הסקירה.
 2. התבוננות בסקירה
  אני לא יודע כמה תלמידים נתקלו בטקסט סקירה ספרותית והבינו שמדובר בסוגה זאת. אני יכול לנחש שהתלמידים אולי שמעו את המושג, אבל היה חשוב לי לבסס את ההבנה שלהם בסוגה ולעשות את ההקשר בין המשימה שלהם לסקירה ספרותית.
  בשלב הזה הכנתי לתלמידים שאלון על סקירה מוכנה. לא הצגתי בפניהם את מקורות המידע מתוך כוונה למיקוד בסקירה עצמה כטקסט עצמאי. בשאלות כיוונתי ללמידה עצמית של המושגים שעליהם אנו מדברים בסקירה: כתיבה לכידה בצמוד למטלה, חזרות מיותרות, השמטה, הכללה, הבניה מחדש, זיהוי פועלי ההבעה (אמירה), זיהוי אזכור מקורות המידע. בשלב זה הסקירה שבחרתי היא סקירה טובה שניתן ללמוד ממנה את העקרונות המרכזיים למיזוג.
 3.  היכרות עם מקורות המידע ועם משימת המיזוג
  לפני שעסקנו בסקירה עצמה התלמידים התמודדו עם שאלות הבנה על שלושה טקסטים בנושא האימוג'ים ואמוטיקונים (משימה בסביבת לשון לתיכון של מטח). את משימת המיזוג התבקשו התלמידים לנתח כפי שכבר עשו עם מגוון משימות בשלב הראשון: הבנת המשימה. באמצעות המשימה התלמיד מוודא שהוא מבין את הנושא שעליהם לכתוב עליו ואת המיקוד בנושא וכן בוחר את מבנה הסקירה המתאים ביותר למטלה (תבחינים, רצף כרונולוגי, יתרונות וחסרונות וכו).
  את השלב הזה התלמידים כבר עורכים בקובץ Google Docs בסביבת Google Classroom. הקובץ השיתופי מאפשר לי לעקוב אחר הכתיבה של התלמיד, לסייע לו
 4. הכנה לקראת כתיבה
  בשלב זה כל תלמיד נדרש לבחור את הדרך הנוחה עבורו ליצור את מפת הסקירה מתוך הטקסטים. את המפה עורכים באותו קובץ Docs. ההנחיה היא לעשות העתק-הדבק של כל המידע ממקורות המידע כפי שהוא לתוך הטבלה/המפה. לאחר מכן ליצור את ההקשרים בין הרעיונות באמצעות צבעים או חיצים. מתוך המפה נדרש התלמיד לנסח משפטים מכלילים על ההקשרים השונים שהוא מצא באמצעות המפה.
  הכנה לקראת כתיבה
 5. שלב הכתיבה וההבניה מחדש
  הגענו לשלב כתיבת המיזוג. אם התהליך עד כה נעשה ברצינו וביעילות, הרי שהתלמיד כבר מצוי בעניין ויודע מה לכתוב וכיצד לבנות את הסקירה שלו. הוא נדרש ליישם את מה שלמד בשלב ההתבוננות בסקירה (שלב 2) וליישם את עקרונות המיזוג. הכתיבה מתבצעת באותו מסמך Docs שהתלמיד ביצע בו את ההכנה לקראת הכתיבה.
 6. למידת עמיתים
  האם אתם זוכרים את ההתבוננות למידת עמיתיםבסקירה שממנו התלמיד חילץ אץ העקרונות? כעת הוא נדרש לבחון כיצד באים לידי ביטוי העקרונות האלה בתוצר מיזוג של אחד מהחברים בכיתה. אני מבקש בכיתה מתנדבים להצגת הסקירה שלהם. את הקבצים שלהם אני משתף בין חברי הכיתה באופן אקראי. כל תלמיד לומד על הסקירה מתוך תוצר של החברים. אני יוצר כמה שאלונים לסקירות המתנדבות (ראו בתמונה).
 7. למידת עמיתים – הערות מקדמות
  למידת עמיתים 2לאחר ההתבוננות בסקירה של חבר ותשומת הלב לעקרונות שכבר מוכרים, נדרש התלמיד לכתוב הערות מקדמות לחבר שאת הסקירה שלו הוא קרא.

 

למידת עמיתים 3

והתוצרים?!
הרבה יותר טובים מאלה שכתבו התלמידים לפני שהתחלנו את העבודה התהליכית. ערכתי בכיתה סקר (לצערי, לא בכלי שאני יכול להציג כאן) והתלמידים כבר אומרים בבירור שהם מבינים מהי סקירה ספרותית וגם יודעים כיצד לגשת למשימה.
ומעבר למיומנות המיזוג אני יכול לומר ש"על הדרך" התלמידים רכשו גם מיומנויות אורייניות לא מבוטלות כמו קריאת טקסט מתוך מחשב, עבודה בקובץ שיתופי ועוד.

אשמח מאוד לשמוע את דעתכם על התהליך שכתבתי כאן וגם על תהליכים שאתם מבצעים בכיתות שלכם.

מודעות פרסומת

18 תגובות בנושא ״תהליך הוראת סקירה ספרותית באמצעים דיגיטליים"

 1. אין ספק שהשימוש בכלים הדיגיטליים מותאם למאה ה-21. עם זאת, הייתי מציע להישאר גם הגישה המסורתית של השימוש במדגשים או בנייר ובעיפרון, שכן – אין להשאיר הכל בידי הטכנולוגיה.

  שני המאמרים עוסקים בפנים השונים של הטכנוטלוגיה, ואני חייב להודות שכמי שחושש מטכנולוגיה, הדרך עוד ארוכה ואני מרקגיש כ"מהגר" בסביבה הטכנולוגית.

 2. התהליך שעוברים תלמידיך הוא תהליך משמעותי. כל כך נכון להציג בתחילת הדרך דוגמאות לסקירות מיטביות, כדי שהתלמידים יכירו את המבנה והאופי של הסקירה, ומתוך ההתבוננות המעמיקה בסקירות, התלמידים יוכלו "להוציא" את המאפיינים של הסקירה באופן פעיל ואותנטי.

  1. תודה רבה, מירב
   למידה תוך התבוננות היא גם למידה אך יוצא שלעתים אנחנו מזניחים אותה.
   ייתכן שהדבר נובע מהאמונה שלנו, המורים, שעלינו ללמד פשוטו כמשמעו ושוכחים שניתן גם ללמוד גם מאחרים.

 3. תהליך ההוראה של המיזוג כפי שמוצג הוא יעיל ונכון. אני פועלת בצורה דומה. מקדישה זמן להבנת המטלה והנושא הנדרש לכתיבה תוך הדגשת רכיבי התוכן. עומדת על מבנה הסקירה המצופה. השלב שחסר לי בתהליך שהוצג ולטעמי יכול לסייע לתלמידים מתקשים הוא עבודה על רכיב תוכן אחד, עליו נדרשים התלמידים לבצע את כל שלבי הסקירה, לאחר מכן סקירה העוסקת בתוכן עצמו כולל אזכור מקורות מידע לפי המוסכמות ולבסוף לומדים ניסוח פתיחה.
  שאר השלבים המוצגים יעילים מאוד. מאפשרים חידוד והעמקה בהבנת המטלה.
  למידת עמיתים אפקטיבית מתבצעת רק לאחר שהתלמידים נחשפים למחוון. לכן, לדעתי חשוב להוסיף שלב זה וכן ללמד את התלמידים שפה מקדמת ובונה, אחרת הם עשויים לא לדעת לתת משוב מקדם ומשוב בכלל.
  מסכימה שהתוצרים טובים יותר.
  אני חושבת שיהיה נכון לפני הכל להוסיף שלב למורה לחשוף את התלמידים ל2-3 סקירות ולתת לתלמידים להוציא מאפיינים של סקירה, לשאול שאלות על דרכי מסירה, לאפשר להם למעשה, לעשות מעין פעילות חקר על מבנה הסקירה, בניית תוכנה, דרכי מסירה, בבליוגרפיה ועוד.

 4. אני רואה בהכנסת הסקירה הממזגת דבר חיובי ונחוץ לתלמידינו. אני חושבת שהמטלה הזו בבגרות חיונית להם לכלל הלימודים וכן מפתחת בהם הבנה וחשיבה מסוג אחר. (בשונה משינון).
  תהליך ההוראה של המיזוג אינו דבר פשוט, ארוך, לעיתים מעייף ומתסכל את התלמידים. הם מתלוננים על משך העבודה על המטלות ועל כמות הקריאה הנדרשת מהם . לאחר שהתנסינו בעבודה הזו בשילוב כלים דיגיטליים מצאתי כי ישנה הקלה מסויימת בתהליך, הם פחות מתלוננים , עוסקים יותר בעבודה ופחות "בורחים" למקומות אחרים, קל להם יותר בקריאה מהמסך (הרי זה מה שהם עושים רוב היום..).
  הייתי מציעה לשלב את המטלות האלו במקצועות נוספים (בהדרכת מורים לעברית, כמובן), אם מורים להיסטוריה, אזרחות, ביולוגיה, יבקשו מתלמידיהם לסכם את המידע (ויש הרבה כזה) באותו האופן, נעלה להם את הטקסטים כפי שיש במטלות שעשינו פה במרחב הוירטואלי…וויכלו לעשות זאת בצורה דיגיטלית, לדעתי הם ייראו את הרלוונטיות שיש למטלות אלו לפחות באופן מיידי ומוחשי .
  ליאת ברושי, משתלמת בחינות הבגרות המתוקשבות בעברית

  1. תודה על התגובה.
   בשילוב תחומי דעת אחרים בביצוע משימות מיזוג יש ערך רב מאוד. בחטב קוראים לזה שלהב"ת. למיומנויות המיזוג תלמידים נדרשים בכל מקצועות רבי המלל בכתיבת תשובות ובמיוחד במטלת הביצוע באזרחות ששם נושא המיזוג מקבל פרק שלם.
   בהצלחה

 5. קראתי את דרך העבודה שהוצעה ע"י דר עליזה עמיר, אהבתי את החלוקה לשלבים וההתקדמות של השלבים אחד על גבי השני, האוכלוסייה שאני עובדת איתה זקוקה בעיני לשלבים מוקדמים יותר מאלו שמצויינים אצל עליזה.

 6. לימוד מיזוג מאמרים באופן הדרגתי ( כפי שמוצג במאמרם של ד"ר עליזה אמיר והילה אתקין ) הוא הכרחי
  כדי שיבינו את עקרונות המיזוג .
  מבין שלושת שלבי העבודה שלב ההשמטה מאד קשה להם מה הכרחי ומה לא ובכיתות מתקשות יש ללמד ולהדגיש מה משתמע מן הכתוב .
  שימוש באמצעים דיגיטליים יכול להקל על תהליך הכתיבה .עדיין לא התנסינו בו

 7. תגובה זו מגל חובב מועלם וממירב שאול, מורות לשון בתיכון שוהם.
  בתהליך ההוראה שהוצג ישנה התייחסות לכל חלקי הוראת הכתיבה הממזגת. אף אנו מלמדות בדרך תהליכית זו. יתרון בולט בדרך זו הוא פיצוח פיצוח השאלה ואיתור המידע הרלוונטי כהכנה לסקירה. השימוש בכלים מתוקשבים מקל מאוד על התלמידים באיסוף המידע לטבלה/מפה מרוכזת. יחד עם זאת תלמידים נוטים לצטט בדרך לא מושכלת מהטקסטים מטעמי נוחות וארגון המשפטים בצורה מיטבית.
  הצעות לשיפור: אנו נוהגות להציג בפני הכיתה שתי כתיבות שנכתבו על ידי שני תלמידים שונים. סקירה אחת טובה ואילו בשנייה ישנם חוסרים או אי דיוקים. לאחר הצגת הסקירות התלמידים עונים למספר שאלות הבנת הנקרא על סקירות חבריהם במטרה לזהות מה היא הסקירה הטובה ומה היא הסקירה הפחות טובה. לאחר מכן כל תלמיד מתלמידי הכיתה כותב כתיבה שנייה לתקן את כתיבתו האישית.

 8. אני בוחרת להתייחס לחלק של הערכת עמיתים.
  המשוב מהתלמידים מאוד חשוב. ראשית הוא נותן לתלמיד ביקורת לשי]פור.
  אני חושבת שהתלמיד המעריך נתרם לא פחות מכיוון שהוא נדר למידת הבנה גבוהה ושליטה במיומנות על מנת לדעת מה להוסיף, לגרוע או לשפר וכך גם מיומנות הכתיבה שלו משתפרת.

 9. אין ספק שהדור של היום נדרש לקדמה ושימוש באמצעים דיגיטליים כאלו. העבודה מקלה על ארגון החומר. חוסכת העתקה מיותרת בכתב יד וחוסכת זמן, כמו כן קל לארגן את הדברים זה מול זה. עם זאת, הדבר מצריך שליטה במיומנויות במחשב. רבים התלמידים, ואף המורים, שעדיין לא שולטים במדיה זו ומעדיפים את העולם הישן. מה גם, שבתי הספר אינם ערוכים מבחינת חדרי מחשבים ומחשב לכל ילד כך שנוכל "להשתפשף" מספר פעמים.
  הרעיון..מדהים
  המציאות בשטח..בעייתית הרבה חותר

 10. השלבים שהוצגו אכן מתהלכים באופן יעיל את עבודת המיזוג, כמו כן ניכר כי תהליך למידה מתוך התבוננות מקדם את הלומד.
  חשוב להסב את תשומת לבם של התלמידים כי מיומנות המיזוג אינה מטלה חדשה ומרתיעה, וכי הם מבצעים משימות מיזוג בתהליכי הלמידה לאורך השנים, כמו בשאלות הבנת הנקרא (מציאת טענה משותפת וכדומה).
  מומלץ להשתמש בעקרונות המיזוג גם בתחומי דעת נוספים לשם יצירת שפה משותפת ולשם תרגול המיומנות והטמעתה (כמו בשלהבת).
  מפת מקורות עוזרת לתלמידים ליצור הקשרים, אך לא מסייעת בניסוח ההכללות שבו ניכר קושי.

 11. 1. תהליך למידה מתוך התבוננות בהחלט מקדם את התלמיד.
  2. "מפת מקורות" יעילה ביותר ביצירת הקשרים.
  3. יש לתת את הדעת אודות הקושי של התלמידים בניסוח הכללות.

 12. מיומנות המיזוג משותפת לתחומי דעת שונים, ולכאורה, התלמידים אמורים להכיר שלבים שונים מוקדמים שבהם כבר התנסו בשנים קודמות ובמקצועות שונים. משום מה משימת המיזוג מפחידה אותם, ובכל פעם מחדש הם משותקים מולה.
  – החלוקה המוצעת במאמר לשלבי העבודה השונים נכונה, וכך גם אני ניגשת עם תלמידיי למשימת סקירה.
  – "מפת המקורות" היא כלי שבהחלט ניתן להטמיע את השימוש בו. היא "עושה סדר" ועוזרת לזקק את המידע ולייצר את הקשרים.
  – אכן אחד ההיבטים הקשים לתלמידים ביצירת סקירה הוא ניסוח הכללות, וקושי זה בולט במיוחד בקרב תלמידים שהתמודדות עם רבי המלל היא אתגר לא פשוט מבחינתם. ותלמידים אלה הולכים ורבים…

 13. גם אני חושבת שרצוי להראות לתלמידים סקירה טובה. ישנם תלמידים הזקוקים לראות מוצר מוגמר כדי להבין מה מצופה מהם. למידה מתוך סקירה טובה היא משמעותית מאוד בעיניי. קל יותר להבין את המושגים של הכללה, פועלי אמירה, אזכור מקורות מידע וכו'. החשש מהמטלה פוחת כאשר עובדים על פי השלבים שהוצעו כאן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s